فصل زمستان و برج های خنک کننده

فصل زمستان و برج های خنک کننده

خلاصه مقاله :

  یکی از پر مصرف‌ترین ماشین آلات در فصول گرم سال، برج‌های خنک کننده می‌باشند که از آنها برای خنک کردن ماشین آلات صنعتی استفاده می کنند. این برج‌ها که در تابستان موجب خنک سازی سیال‌ها می‌شوند در فصل زمستان می‌تواند با بی دقتی و کم توجهی آسیب‌های زیادی از نظر مالی را به مصرف […]

 

یکی از پر مصرف‌ترین ماشین آلات در فصول گرم سال، برج‌های خنک کننده می‌باشند که از آنها برای خنک کردن ماشین آلات صنعتی استفاده می کنند. این برج‌ها که در تابستان موجب خنک سازی سیال‌ها می‌شوند در فصل زمستان می‌تواند با بی دقتی و کم توجهی آسیب‌های زیادی از نظر مالی را به مصرف کننده تحمیل کنند.
برای آنکه از آسیب‌های جدی برج‌های خنک کننده در فصل سرما جلوگیری کنید باید اطلاعات دقیقی در مورد نگهداری، چگونگی کار کرد و غیره در مورد آن در اختیار داشته باشید .
ما در این مقاله قصد داریم که به بررسی چگونگی استفاده و نگهداری از برج های خنک کننده در فصل زمستان بپردازیم.

برج خنک کننده در زمستان

نگهداری از برج‌های خنک کننده در زمستان

در بعضی مناطق سرد سیر نیاز است که در فصل زمستان و در دمای زیر صفر درجه از برج های خنک کننده استفاده شود که در این مواقع باید به نکاتی توجه کرد تا از آسیب های احتمالی وارده بر برج های خنک کننده جلوگیری کرد.
تجربه ثابت کرده است که برج‌های خنک ‌کننده قادر هستند تا دمای ۱۵ درجه سانتی گراد زیر صفر مقاومت کنند ولی در بعضی مناطق که از این برج‌ها استفاده می‌شود ممکن است دما به زیر ۲۴ درجه نیز برسد که در این زمان باید در مورد چگونگی نگهداری از برج‌های خنک‌کننده اطلاعات کافی داشته داشت که در این بخش به مواردی اشاره خواهیم کرد:.
• قبل از اینکه برج‌های خنک‌کننده را راه‌اندازی کنید به روشن بودن بار حرارتی آن توجه کرده و در نظر داشته باشید که اگر بار حرارتی به حد موردنیاز نرسد موجب یخ‌زدگی سریع‌تر برج می‌شود.
• هر وقت حس کردید که نیاز هست دمای برج بالا برود می‌توانید از بای پس برای بالا بردن دما استفاده کنید.
• در برج‌های خنک کننده در فصل زمستان همیشه دبی آب را در حد نرمال نگاه داشته و از کم کردن آن خودداری کنید، تا در تمام مدت، به صورت عادی و معمولی بر روی برج خنک کننده پخش شود.
• در برج‌های خنک کننده در فصل زمستان میزان دبی آن چک شود و در صورتی که احساس کردید که گرمای درون برج افت کرده است، می‌توانید فن را از مدار خارج کنید تا از آسیب احتمالی جلوگیری شود
• زمانی که برج های خنک کننده در فصل زمستان به مرحله‌ای رسیدند که آب و پکینگ شروع به یخ زدن کردند باید در ابتدا فن برج‌های خنک کننده را خاموش کنید تا دمای درون برج بالا برود.
• اگر می‌خواهید که در زمستان به خوبی از برج‌های خنک کننده مراقبت کرده و در پی سرما و دمای زیر صفر از خرابی قطعات آن جلوگیری کنید بهتر است که از تشت‌های خشک استفاده کنید.
•در زمان و مکان‌هایی که دمای هوا پایدار است نباید به مدت چند روز برج‌های خنک کننده را بدون توجه و نظارت کافی استفاده کرد و همیشه باید در فصول سرد سال در مدت زمان های کوتاه به برج های خنک کننده سرکشی و نظارت داشت .
• برای اینکه از یخ زدگی برج های خنک کننده در فصل زمستان جلوگیری کنید باید مراقب باشید که آب از درون برج‌های خنک کننده به بیرون پرتاب نشود.

برج خنک کننده در زمستان

چگونگی کارکرد برج‌های خنک کننده در فصل زمستان

از جمله مشکلاتی که ممکن است در فصل زمستان برای برج‌های خنک کننده پیش بیاید یخ زدگی می‌باشد. این یخ زدگی نه تنها ممکن است در خود برج‌های خنک کننده رخ بدهد حتی گاهی مه‌های غلیظی که بعد از تخلیه در برج‌های خنک کننده ایجاد شده و بر روی زمین می‌نشیند باعث یخ زدگی زمین و لغزنده شدن جاده‌ها شده و در عین حال ممکن است باعث شود که وسایل نقلیه موتوری در هنگام عبور از جاده لغزنده دچار سانحه شده و آسیب جدی به آنها وارد گردد.
یخ زدگی‌هایی که در برج‌های خنک کننده و در فصل زمستان رخ می‌دهد اگر بر روی بخش‌های پر کننده و مشبک که محل ورودی هوا می‌باشد ایجاد شود می‌تواند خسارات زیادی به بار آورد. چرا که تهیهٔ وسایل مورد نیاز و حتی تعمیر و تعویض آنها هزینه گزافی را برای برج و مصرف کنندۀ آن به همراه دارد. یکی از دلایلی که باید در مراقبت از برج‌ها در نظر داشته باشیم همان صرف هزینه‌های اضافی می‌باشد.
در برج‌های خنک کننده، در فصل زمستان برای اینکه بتوان از یخ زدگی جلوگیری کرد راه‌هایی را می‌توان در پیش گرفت تا این معضل در فصل زمستان آسیبی به برج وارد نکند.
مواردی که باید در زمستان به آن دقت کرد و در برج‌های خنک کننده رعایت کرد به ترتیب زیر می‌باشد:
 در هنگام سرد بودن هوا و احتمال یخ زدگی باید به برج‌های خنک کننده گرما داد و یا اینکه از وسیله‌های کنترل برج‌های خنک کننده که در زمستان کاربرد دارد استفاده کرد.
 در حالت‌های عادی کار با برج‌های خنک کننده نباید اجازه داد که حوضچه آب سرد و چرخش آب دچار یخ زدگی شود؛ برای پیش گیری از این اتفاق می‌توان از المنت برقی و یا فین بخار در درون حوضچه‌های آب سرد نصب کرد و به کار بست تا از یخ‌زدگی آن جلوگیری کند.
 یکی دیگر از مواردی که باید در فصل زمستان در برج‌های خنک کننده رعایت شود استفاده از گردش هوا در برج‌ها، برای جلوگیری از یخ زدگی می‌باشد.
 اگر پنکه‌ای برج خنک کننده دارای دور متغیر باشد نیز می‌توان از این ابزار برای جلوگیری از یخ زدگی استفاده کرد.

استفاده از ضد یخ در برج های خنک کننده

برای اینکه برج‌های خنک کننده، برای استفاده کردن در فصل‌های تابستان و فصول گرم سال طراحی شده‌اند یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای آن‌ها در فصل زمستان پیش بیاید یخ زدگی می‌باشد.
برای آنکه بتوان از یخ زدگی برج‌های خنک کننده جلوگیری کرد مواردی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان از یخ زدگی آنها جلوگیری کرد.
 به کار گیری و استفاده از دستگاه هیتر و ترموستات: این وسیله برای آنکه بتواند از یخ زدگی جلوگیری کند در خروجی برج‌های خنک کننده و چیلر نصب می‌شود. کار این دستگاه به صورت قطع کن و وصل کن هیتلر انجام پذیر است و همچنین ترموستات نیز باعث انبساط فلزها می‌شود.
 به کار بردن و استفاده از هیتر سنسوردار: یکی از مزیت‌های این دستگاه، می‌توان به نداشتن محدودیت دما در حالت خروجی اشاره کرد که به مانند هیتر ترموستات دارای محدودیت نیست. در مواردی که قصد دارند دمای آب خروجی به مقدار معین کاهش پیدا کند نیز از این وسیله استفاده می‌کنند.
 استفاده کردن از ضد یخ: یکی از بدترین راه‌ها، برای جلوگیری از یخ زدگی برج‌های خنک کننده، استفاده کردن از ضد یخ یا اتیلن گیلکول می‌باشد. یکی از مزیت‌هایی که این روش دارد نقطه انجماد را پایین آورده و مانع یخ زدگی می‌شود ولی در کنار آن باعث می‌شود که گرمای ویژهٔ آب به مقدار ۳۰ درصد کاهش پیدا کند و همین امر باعث پایین آمدن راندمان برج‌های خنک کننده می‌شود که حدود ۲۵ درصد در عملکرد برج‌ها تأثیر گذار است. معایب دیگری که در استفاده از ضد یخ در برج‌های خنک کننده می‌باشد می‌توان به رسوب در سطح کویل یا سطح خنک کننده و مسدود شدن نازل‌ها و همچنین پایین آوردن میزان سرمای مفید اشاره کرد.

برج خنک کننده در فصل زمستان

 خاموش کردن برج‌های خنک کننده در فصل زمستان

برای خاموش کردن برج‌های خنک کننده در فصل زمستان اصول خاصی را باید رعایت کرد تا به برج آسیبی وارد نشود.

نکاتی که برای خاموش کردن برج باید رعایت کرد عبارت‌اند از:

۱٫     قبل از آنکه برج‌های خنک کننده را خاموش کنید باید تمام دریچه‌های کنترل آب را باز نگه داشته  تا باعث پایین آمدن خلاء برج‌های خنک کننده بعد از خروج جریان آب شود.

۲٫     بعد از خاموش شدن برج‌های خنک کننده، احتمال خشک شدن و حتی کوچک شدن (در صورت استفاده از چوب) وجود دارد به همین جهت باید تمام پیچ‌های خارجی را محکم و سفت کرد تا از شل شدن  آن‌ها جلوگیری شود.

۳٫     یکی از پیشنهادات این است که بعد از آنکه برج‌های خنک کننده را خاموش شد دیگر آب سرد را در آن به جریان نیندازید چرا که باعث یخ زدگی برج می‌شود.

۴٫     اگر مدت زمانی که طول می‌کشد تا برج، در هوای مرطوب خاموش شود طولانی بود بهتر است بعد از خاموش شدن به جعبه روغن و چرخ دنده کاهش سرعت آن توجه کنید.

۵٫     اگر قصد دارید به مدت زمان بیشتر از یک ماه برج‌های خنک کننده را خاموش نگه دارید باید بر روی دنده‌های آن از نوعی مهار کننده زنگ زدگی استفاده کنید.

۶٫     برای اینکه چرخ دنده‌ها را به طور خودکار و به صورت کامل روغن کاری کنید بهتراست پنل فن و یا فن را به مدت ۲۰ دقیقه روشن بگذارید.

۷٫     از کار کرد هیتر ها و دریافت انرژی آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

۸٫     در فصل زمستان، برای آنکه از یخ زدگی حوضچه جلوگیری کنید می بایست که از عملکرد آب موجود در حوضچه اطمینان حاصل کنید.

۹٫     به صورت کامل تمام پمپ‌های آب گرم را متوقف کنید و یا اینکه دریچه‌هایی که به سمت آب گرم می‌باشند را ببندید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.